Cmentarz żydowski w Chęcinach

Położony jest na północno-wschodnim zboczu Góry Zamkowej równolegle do ulicy Radkowskiej. Data powstania cmentarza nie jest dokładnie określona. Wskazuje się na II poł. XVII w. - w 1660 r. chęcińscy Żydzi zeznali królewskiemu lustratorowi, że mają przywilej na „kierchow”.  Kolejny przywilej z roku 1668 r. wydany przez chęciński Stefan Bidziński umożliwił im odbudowę cmentarza zniszczonego podczas potopu szwedzkiego.

 

W okresie międzywojennym cmentarz ogrodzony został parkanem z bramą krytą gontem oraz wybudowano na jego terenie dom przedpogrzebowy. Na skraju kirkuta znajdował się budynek, w którym mieszkali stróż i grabarz. Wskazuje się, że ostatnim przedwojennym grabarzem był mężczyzna o imieniu Szolem, a dozorcą chrześcijanin Karol Kiciński, który zamieszkiwał w budynku do początku wojny 1945 r.

 

W czasie II wojny światowej cmentarz służył nadal, jako miejsce do pochówku. Po akcji eksterminacyjnej we wrześniu 1942 r. grzebano na nim zwłoki ludzi zabitych w różnych częściach miasta. Od wiosny 1943 r. w kryjówce przy domu stróża ukrywały się uciekinierki z warszawskiego getta, Guta i Lilli Szynowłoga wraz z ich kuzynem z Chęcin, Izaakiem Latrowskim. Kobiety doczekały końca wojny, natomiast Izaak Latrowski został zamordowany w nocy z 1 na 2 marca 1944 r. Jego ciało spoczęło na terenie cmentarza żydowskiego w Chęcinach.

 

Cmentarz zajmuje powierzchnię 4 hektarów. Znajduje się na nim ponad 200 nagrobków wykonanych z piaskowca i marmuru chęcińskiego. Najstarsze pochodzą z drugiej połowy XVII wieku. Cześć płyt nagrobnych posiadała pracochłonne inskrypcje wypukłe, ale nietrwałość surowca sprawiła, że w wyniku wietrzenia stan wiele epitafiów nie pozwala na ich odczytanie. Bardzo prawdopodobne, że wiele macew zostało skradzionych i wykorzystanych do prac budowlanych i utwardzania podwórek i ścieżek. Co ciekawe, zachowały się także grobowce w formie sarkofagu. Całość cmentarza otoczona jest dość wyraźnymi pozostałościami kamiennego muru.

 

Cmentarz  żydowski w Chęcinach to dla miasta zabytek wysokiej klasy, o istotnych walorach historycznych i krajobrazowych. Od lat prowadzone są prace porządkowe, polegające na karczowaniu roślinności i usuwaniu śmieci. Rozważane jest także stworzenie szlaku zabytków kultury żydowskiej w Chęcin i włączenie w jego skład wspominanego cmentarza.

Wasze opinie:


Nikt jeszcze nie wystawił opinii. Jeżeli masz coś ciekawego do powiedzenia na temat tej firmy zrób to jako pierwszy !

x

Dodaj opinię

Znam regulamin

x
user

Rejestracja użytkownika

Imie:

Adres e-mail:

Hasło do konta:

Regulamin:Regulamin serwisu

x
user

Logowanie użytkownika

Adres e-mail:

Hasło do konta:

Strony internetowe: NET-atak.pl

Copyright 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone dla stypyikonsolacje.pl

Copyright 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone dla stypyikonsolacje.pl

Projekt i realizacja: strony internetowe NET-atak.pl