Najstarszy rzeszowski cmentarz

Stary Cmentarz mieszczący się przy ul. Targowej, a rzeką Wisłok jest najstarszą zachowaną w mieście nekropolią. Zajmuje powierzchnię 3,65 ha. Szacuje się, iż spoczywa tam około 40 tys. osób żyjących w latach 1792 – 1909. W 1968 roku miał 613 nagrobków i grobowców, natomiast obecnie - 622.

 

Stary Cmentarz został założony pod koniec XVIII w. po wydaniu przez władze austriackie zakazu grzebania zmarłych przy kościołach. Początkowo zajmował niewielki obszar przy kościółku, natomiast około poł. XIX w. został powiększony do obecnych rozmiarów. Oficjalnie czynny był do 1910 r. Sporadycznie grzebano tu zmarłych jeszcze po II wojnie światowej.

 

W 1957 r. wydano ponowną decyzję o zamknięciu cmentarza, jednak podczas II wojny światowej chowano tu nadal ludzi. Nawet po zakończeniu działań wojennych sporadycznie odbywały się tu pochówki. Niemcy podczas II wojny światowej zabrali z cmentarza znaczną część metalowych elementów nagrobków na potrzeby wojenne. Cmentarz doznał też wiele innych uszkodzeń z rąk okupanta. Po wojnie był niszczony nadal przez wandali. Wśród władz Rzeszowa był nawet projekt, by zamienić cmentarz na park i podczas prac wstępnych wycięto wiele wiekowych drzew.

 

Dopiero w 1968 r. uznano nekropolię za obiekt zabytkowy. W latach 80. XX w. za przyczyną wielu znanych osobistości, a przede wszystkim dzięki Włodzimierzowi Kozło, zainteresowano się cmentarzem. Rozpoczęły się pierwsze konserwacje ważniejszych obiektów oraz starania o zdobycie funduszy na ten cel.

 

Obecnie na cmentarzu każdego roku są prowadzone prace konserwatorskie, jednak ich zakres jest ograniczony z braku środków finansowych. Cmentarzem opiekuje się "Stowarzyszenie Opieki Nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło".

 

Znane pochówki:

  • Józef Łukasiewicz (ojciec Ignacego Łukasiewicza)
  • Henryk Stroka (pisarz i powstaniec styczniowy)
  • Wojciech Kalinowski (aptekarz i burmistrz miasta)
  • Julian Nieć(archiwista)
  • Rodzina Hiblów
  • Wiktor Adam Zbyszewski (burmistrz, komisarz wojenny powstania styczniowego)

 

Na cmentarzu znajduje się też pomnik wzniesiony w 1886 r. na cześć powstańców styczniowych oraz Grób Ofiar II Wojny Światowej, wzniesiony w latach 2003 - 2004.

Wasze opinie:


Nikt jeszcze nie wystawił opinii. Jeżeli masz coś ciekawego do powiedzenia na temat tej firmy zrób to jako pierwszy !

x

Dodaj opinię

Znam regulamin

x
user

Rejestracja użytkownika

Imie:

Adres e-mail:

Hasło do konta:

Regulamin:Regulamin serwisu

x
user

Logowanie użytkownika

Adres e-mail:

Hasło do konta:

Strony internetowe: NET-atak.pl

Copyright 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone dla stypyikonsolacje.pl

Copyright 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone dla stypyikonsolacje.pl

Projekt i realizacja: strony internetowe NET-atak.pl